0,01 €
Out of stock
Features
IEX-2 module, fan-coil controller virtual serial port (modbus) analog output 0..10V (fan speed) 2 outputs 24V 1A (valve control) binary input (window switch) temperature sensor input
Technical specifications
| Serial interface | RS485 virtual serial port |
| Baudrate | 2400 to 115200 bps |
| Galvanic isolation | none |
| Analog output | 0..10V, 10mA sink/source |
| Settling time | 0..10s, adjustable |
| Digital input | dry contact, internal pull-up |
| 12V 2mA |
| Digital output | 24V, 1A, high side |
| Output protection | short circuit, overheating, inductive load |
| Temperature sensor | ES digital sensor |
| Cable length | 50m |
| Power supply | 24V (18..28V), 20mA + valve |
| Terminals | push-button cage clamp 3.5mm |
| Wire diameter | stranded 0.2 to 1.5mm2, solid and ferule 0.2 to 1mm2 |
| Operating conditions | 0..50°C, 0..85% rh |
| Degree of protection | IP20 |
| Dimensions | 65x30x18mm |
| Weight | 20g |
| Standards | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61326-1 |
Order Code
| FC-3 |






