210,00 €
50+
Features
light controller 8 relay outputs with parallel option
Technical specifications
| Output power per relay: | |
| - LED with transformer or compact | 400W |
| - halogen 12V with transformer | 400W |
| - incadescent / halogen 230V | 800W |
| - fluorescent with electronic ballast | 400W |
| - parallel compensated fluo lamps | 250W/30uF |
| - electric heater or any resistive load | 1400W |
| Total power for parallel outputs: | 2500W |
| Total power for all outputs together: | 4000W |
| Maximum switching voltage: | 250Vac |
| Dielectric strength output to output: | 400Vac |
| Expected contact life: | 20000 (100% load) |
| 100000 (50% load) |
| Maximum length of input cable: | 50m |
| Power supply: | 24V 120mA |
| Ingress protection: | IP20 |
| Operating temperature: | 0..45°C |
| Storage temperature: | -20..75°C |
| Relative humidity: | 0..95% n/c |
| Dimensions: | 106x108x58mm |
| Weight: | 280g |
| Standards: | EN 60730-1 |
Order Code
| LC-8-IQ |






