Features
IEX-2 module, DALI-2 application controller DALI-2 multi-master, send and receive DALI power supply galvanic isolation (option) 10 digital inputs
Technical specifications
| LC-DC2 |
| DALI output current | 100mA |
| Ballasts per device | 32 (2mA per device) |
| Bus length | 200m |
| Galvanic isolation | no |
| Autoaddress | yes |
| Typical usage | smart home |
| LC-DC2-ISO |
| DALI output current | 200mA |
| Ballasts per device | 64 (2mA per device) |
| Bus length | 300m |
| Galvanic isolation | 3kV, DALI to digital ground |
| Surge protection | 4kW (8/20us), 30kV/150pF |
| Autoaddress | no |
| Typical usage | office buildings and halls |
| Duty cycle | 1:10 (DALI active 10% of the time) |
| Load protection | short-circuit and thermal shutdown |
| 230V tolerance | no |
| Input type | dry contact, internal pull-up 12V 2mA |
| Power supply | 24V (18..28V), 200mA |
| Operating conditions | 0..45°C, 0..95% rh non-condensing |
| Storage temperature | -20..75°C |
| Degree of protection | IP20 |
| Dimensions | 53x107x58mm |
| Weight | 120g |
| Standards | EN 60730-1, EN 61000-4-4 |
Order Code
| LC-DC2 | 100mA autoaddress no galvanic isolation |
| LC-DC2-ISO | 200mA no autoaddress galvanic isolation |


