Features
master controller home automation central hub
Technical specifications
| Output type: | 8A/250V resistive load |
| Continuous load: | 6A each relay |
| 10A common terminal | |
| 25A all relays | |
| Communication: | Ethernet 100M |
| Power supply: | 24V 50..180mA |
| Ingress protection: | IP20 |
| Operating temperature: | 0..45°C |
| Storage temperature: | -20..75°C |
| Relative humidity: | 0..95% n/c |
| Mounting: | 35mm DIN rail 6M |
| Dimensions: | 106x107x58mm |
| Weight: | 280g |
| Standards: | EN 60730-1 |
Order Code
| MC-230-01 | 230 VAC, 11 IO, Enocean wireless, 2 × RS232, RS485, IEX2 terminals |
| MC-230-02 | 230 VAC, 11 IO, 2 × RS232, RS485, IEX2 terminals |
| MC-230-03 | |
| MC-230-04 | 230 VAC, 11 IO, 2 × RS232, isolated RS485, IEX2 terminals |
| MC-24-05 | 24 VDC, 26 IO,2 × RS232 |
| MC-230-W | 230 VAC, 14 IO, RS485, 2 Wiegand |






