Features
IEX-2 module, touch operator panel LCD display 2×20 characters, white/blue temperature, humidity and light sensor IR receiver, beeper 1 switch/potentiometer input 1 temperature sensor input
Technical specifications
| Display | LCD 2x20 characters |
| Characters size | 3x5mm |
| Keys | 5 touch keys, tactile feedback |
| Backlight | blue LED, adjustable 0..100% |
| IR receiver | RC5 36kHz, receiving distance 5m |
| Input type | dry contact, internal pull-up 12V 2mA |
| analog input 0..10V (10 bit, 0..1023) |
| Temperature measurement | range: 0°C to +50°C |
| error: ±0.5°C typ. (0°C to +50°C, backlight at 20%) | |
| ±2°C max. (0°C to +50°C) | |
| resolution: 0.1°C (12 bit) | |
| readout: 0.1°C (254 equals 25.4°C) |
| Humidity measurement | range: 0..100% rh, non-condensing |
| error: ±2% rh @ 25°C | |
| response time 15s | |
| stability ±1% rh @ 50% rh in 5 years | |
| resolution 1% (7 bit) | |
| readout 1% rh (45 equals 45% rh) |
| External temperature sensor | ES-P, ES-B or ES-W |
| Power supply | 24V (18..28V), 50mA |
| Degree of protection | IP20 |
| Operating conditions | 0..50°C, 0..85% rh non-condensing |
| Storage temperature | -20..75°C |
| Mounting | M4 installation box |
| Dimensions | 144x80x7mm |
| Weight | 200g |
| Level of ambient pollution | 2 |
| Standards | EN 60730-1 |
Order Code
| OP-8 | operator panel |
| OP-8-CYR | operator panel with cyrillic display |



